Ekonomia – czy warto ją studiować?

Z jednej strony jest to jeden z najpopularniejszych kierunków wśród młodzieży, ponieważ oferuje możliwość rozwinięcia swojej kariery w wielu dziedzinach. Jednak z drugiej strony każdego roku zwiększa się liczba osób po tym kierunku. Czy to oznacza spadek zapotrzebowania na osoby z takim wykształceniem, czy może nadal jest to kierunek przyszłościowy?

Ekonomia – dla kogo?

Ten kierunek głównie zajmuje się zdobywaniem i pogłębianiem wiedzy na temat gospodarki, finansów, ale również prawa, a nawet psychologii. Dobrze będą się tu czuły osoby, którym niestraszna jest nauka przedmiotów ścisłych (witaj matematyko, królowo nauk, plus rachunkowość i ekonometria). Nauka przedmiotów ścisłych w tym przypadku się opłaca. Oprócz systematycznego uczenia się, warto również poświęcać czas na ciągłą obserwację rynku i świata gospodarki. Zwiększa to nasze szanse znalezienia pracy i odnalezienia się później w świecie finansów i rachunkowości.

Jakie są późniejsze możliwości?

laptop i notatnik na biurku

Ukończenie ekonomii procentuje w zysk. Większość zawodów, które wymagają takiego wykształcenia, jest dobrze płatna. Pracę można znaleźć na stanowisko księgowego, doradcy finansowego, analityka, czy też specjalisty ds. BHP. Dziedzinami, w którym można szukać stanowiska, to zdecydowanie bankowość, wszelkie działy finansowe wszelkich przedsiębiorstw, zakładów ubezpieczeniowych, ale również pracę można znaleźć w działach marketingu, w agencjach badających rynek, w doradztwie finansowym, czy też w consultingu.

To, co wyróżnia absolwentów ekonomii, jest och umiejętność analizy rynku,  w tym problem bezrobocia, analizę pozycji pieniądza.

stosy pięciozłotówek

W doborze przyszłego zawodu pomaga również obrana specjalizacja. Jeśli dobrze się czujesz w funduszach, możesz wybrać finanse i rachunkowość. Inną specjalizacją jest jeszcze logistyka, jeśli ktoś bardziej interesuje się transportem. Ta specjalizacja przygotowuje do zawodu jako logistyk, specjalista ds. dystrybucji i planowania produkcji. Najczęściej wybieraną specjalizacją jest International Business, która prowadzona w języku angielskim, zwiększa twoje szanse na rynku światowym. Inne specjalizacje, równie przyszłościowe, to np. analiza rynku, ekonomia pracy, czy zarządzanie kadrami.

Podsumowanie

Wiadomo już, że pomimo sporej liczby absolwentów ekonomii i osób, chcących na nią iść, nadal istnieje duże zapotrzebowanie na odpowiednio wykształcone osoby w tym kierunku. Może głównie, dlatego że stanowiska przez nich obejmowane przyczyniają się do rozwoju gospodarki i ekonomii w całym kraju.