Jak inwestować pieniądze i co przynosi największe zyski?

skarbonka w kształcie świnki

Na pewnym etapie dorosłego życia u każdego z nas pojawia się troska o przyszłość. Chcemy jak najszybciej poczuć się pewniej i w bezpiecznej sytuacji finansowej. Często również myślimy o tym, co by było gdyby. Dla własnego spokoju ducha dobrze jest wcześnie zacząć myśleć nad własnym zabezpieczeniem. Jeśli chodzi o inwestycje można je podzielić na bezpieczne (lokaty i konta oszczędnościowe w banku) i bardziej ryzykowne (kupowanie akcji i gra na giełdzie). Na czym polegają i które przynoszą największe zyski?

uśmiechnięta kobieta z telefonem

Zanim jednak przejdziesz do wyboru inwestycji, warto się zastanowić nad tym dlaczego konkretnie chcesz inwestować, jaki masz dostępny fundusz, ile jesteś w stanie poświęcić czasu na opiekę nad inwestycją oraz jak spore ryzyko jesteś w stanie ponieść. Chociaż każda z inwestycji niesie ze sobą pewną dozę ryzyka, niektóre są bardziej bezpieczne.

Konto oszczędnościowe i lokata – najbezpieczniejsza inwestycja

Jego główną zaletą jest właśnie bezpieczeństwo, ale kosztem małych zysków. Zazwyczaj konta oszczędnościowe są niskooprocentowane (ok. 3-4% zysk z kapitału w ciągu roku). Ten typ inwestycji jest odpowiedni dla ludzi z małym kapitałem (poniżej 50-100 tysięcy). W dodatku niektóre banki zapewniają bezpłatne wpłaty i wypłaty z konta w każdym momencie. Warto jednak przeczytać uważnie ofertę przygotowaną przez bank, gdyż często proponowany procent zmniejsza się po pewnym okresie od założenia konta.

Na podobnej zasadzie działa lokata. Zakładana jest jednak na określony czas i fundusz wpłaca się jednorazowo przy założeniu. W przypadku konta oszczędnościowego, pieniądze można wpłacać regularnie. Lokatę najlepiej jest wybrać, gdy jest się w posiadaniu większego funduszu, który można spokojnie wpłacić na konto. Natomiast konto oszczędnościowe jest dla tych, którzy wola wpłacać małe kwoty, ale za to regularnie.

Ryzykowna giełda – akcje i fundusze giełdowe

mężczyzna trzymający telefon nad biurkiem

Inwestowanie w akcje i fundusze jest o wiele bardziej ryzykowne ze względu na to, że nie gwarantuje zysków, a nawet istnieje możliwość poniesienia sporych strat. Gra na giełdzie wymaga o wiele bardziej zgłębionej wiedzy na temat inwestycji i natury funkcjonowania giełdy. Do tego musimy być w stanie poświęcić o wiele więcej czasu na obserwację rynku i notowań akcji, które zakupiliśmy. To prawda, przy takich inwestycjach możemy stracić wiele, jednak jeśli trafnie ulokujemy fundusz, zyski mogą być nawet dwukrotne. Dlatego warto zgłębić wiedzę na temat gry giełdowej i tego w co dokładnie można inwestować.

Ryzykuj z głową!

Oprócz powyższych inwestycji, można rozpatrzyć inne inwestycje np. zakup nieruchomości, metali szlachetnych, czy też zabytków i dzieł sztuki. Najważniejsze jest to, by nie podejmować decyzji zbyt pochopnie. Połączenie najbardziej przynoszące zysk to rozwaga z lekką nutą ryzyka.