Kalkulator zdolności kredytowej – sprawdź go sam!

Kredyt hipoteczny to dla wielu osób to jedyne rozwiązanie, by móc kupić własne mieszkanie czy dom. W wielu przypadkach brak odpowiednich finansów uniemożliwia sfinansowane danej inwestycji. Na szczęście w takich przypadkach można skorzystać z tzw. kredytu hipotecznego.

Kalkulatory finansowe

Pośrednicy finansowi korzystają z tzw. kalkulatorów finansowych, za pomocą których są w stanie określić przybliżoną zdolność kredytową. Jednakże wiele z tego typu narzędzi dostępnych jest również w Internecie, dzięki czemu każdy, kto przymierza się do zaciągnięcia kredytu, może samodzielnie sprawdzić swoją przybliżoną zdolność finansową.

Kalkulatory finansowe jako kluczowe narzędzia obliczania zdolności kredytowej

Proces obliczania zdolności kredytowej jest bardzo trudny i skomplikowany. Tu także należy brać pod uwagę fakt, że różne banki kierują się przy własnymi kryteriami, na podstawie których udzielają bądź nie kredytu. W trakcie analizy finansowe, podczas której wykorzystuje się kalkulatory finansowe, brane są pod uwagę takie informacje jak m.in. wysokość i źródło dochodów kredytobiorców, aktualne obciążenia kredytowe (inne kredyty i pożyczki), dotychczasowa historia kredytowa, a także wysokość wkładu własnego itp. Analizując zdolność kredytową, bank bierze również pod kwotę kredytu, o jaką stara się wnioskodawca, rodzaj kredytu, a także typ rat oraz okres całego kredytowania. Wszystkie te czynniki wpływają na ostateczną zdolność kredytową. Banki niezwykle szczegółowo przyglądają się finansom klientów, zanim udzielą im kredytu. Od deklarowanych dochodów, w trakcie analizy finansowej odejmuje się zazwyczaj wszelkie stałe koszty, które związane są z utrzymaniem się i regularnymi zobowiązaniami i na podstawie tych danych dopiero ocenia się, jak wysoka może być rata kredytowa oraz ile pieniędzy można bezpiecznie pożyczyć danemu klientowi.

Samodzielne korzystanie z kalkulatora

Jeżeli zależy nam na poznaniu własnej zdolności kredytowej, można poprosić o jej ustalenie pośrednika finansowego lub zrobić to samodzielnie. W tym celu należy w Internecie poszukać odpowiedniego kalkulatora finansowego i postępować zgodnie z zawartymi w nim krokami. Dostępne kalkulatory finansowe służą do określenia bezpiecznej kwoty kredytów, na jakie nas po prostu stać. Dzięki nim możliwe jest obliczenie miesięcznej raty kredytu, jaki planuje się wziąć. Taka analiza pozwala na określenie, czy zarobki danej osoby są wystarczające do wzięcia kredytu. Co więcej, korzystając z kalkulatora, możemy też dopasować wielkość kredytu do danego budżetu domowego.