Od czego zależy kurs walut i czy da się go przewidzieć?

Jak przewidzieć kurs walut i na nim zarobić? To pytanie, które zadaje sobie każda osoba zainteresowania inwestycją w obce waluty. Choć sytuacja na rynku walut zmienia się dynamicznie, pewne tendencje są łatwe do zauważenia. Wystarczy poznać kilka zasad rządzących tym rynkiem i czujnie go obserwować, by inwestycja w waluty przyniosła oczekiwane zyski. 

Co wpływa na kurs waluty? 

Kurs waluty dryfuje wedle różnych zmiennych. Czasami utrzymuje się na stałym poziomie przez wiele miesięcy, innym razem notuje skoki co kilka dni. Od czego zależy kurs walut i jak przewidzieć go z wyprzedzeniem, żeby zaplanować udaną inwestycję?
Najważniejszym wskaźnikiem dla kursu walutowego jest gospodarka. Jeśli państwo jest stabilne, jego rodzimy rynek odnotowuje dobre wyniki i nie jest zagrożony czynnikami z zewnątrz, waluta zwykle utrzymuje się na stałym poziomie. Żeby więc móc przewidzieć wahania na rynku, trzeba śledzić takie zmienne, jak produkt krajowy brutto, stopa bezrobocia, wskaźnik cen czy indeks PMI (wskaźnik aktywności finansowej).


W sieci dostępne są także prognozy finansowe, w których specjaliści z zakresu finansów, analizują zmienne i prognozują, jak będzie wyglądał rynek walut w niedalekiej przyszłości. To cenna wskazówka dla wszystkich inwestorów.

Niestabilność rynku a planowanie inwestycji 

Oprócz czynników, które finansiści potrafią przewidzieć z dużą dozą pewności, istnieją zmienne, które działają w bardziej gwałtowny sposób i mogą pokrzyżować plany inwestora. Najważniejszą z nich jest polityka.
Duże i gwałtowne zmiany przeprowadzane przez polityków nie wpływają korzystnie na stabilność rynku. Mogą spowodować nagłą obniżkę waluty albo wręcz odwrotnie: nagły wystrzał w górę. Ważnymi czynnikami mającymi wpływ na rynek walut są zbliżające się wybory, duże zmiany dotyczące systemu gospodarki, konflikty zbrojne.
Przykładem z ostatnich lat może być chociażby zapowiedź Brexitu, która wywołała trzęsienie ziemi na rynku walutowym.

Wymiana walut online – kiedy i jak to zrobić?

Czujność i umiejętność przewidywania zachowań rynku walutowego to jeden z warunków sukcesu inwestycji. Drugi – to świadomość, gdzie kupować i sprzedawać walutę, żeby zyskać jak najwięcej.
Lepiej unikać banków, które na obrót walutami nakładają spore opłaty. Znacznie lepszym miejscem dla inwestorów jest internetowy kantor. Wymiana walut online przyniesie największe zyski ze względu na niski spread walutowy i możliwość szybkiej reakcji. Wystarczy wykonać przelewy zagraniczne, korzystając z oferty kantora, by w ekspresowym tempie dokonać zamiany jednej waluty na drugą.