Odpowiedni moment na zmianę księgowego

Zmienianie biura rachunkowego to sytuacja nieraz stresująca i wymagająca dokładnych przygotowań. Powody, dla którego decydujemy się na taki krok, bywają naprawdę zróżnicowane i każdy z nas może mieć całkowicie inny zestaw czynników, wpływających na taki stan rzeczy. Dziś powiemy wam o najważniejszych elementach tego procesu i na co warto zwrócić uwagę w szczególny sposób!

Powody zmiany

Dlaczego decydujemy się na zmianę biura księgowego lub tez nawet całego systemu ewidencji? Bezsprzecznie najczęstszym powodem jest to, że mamy wątpliwości co do jakości pracy danej firmy lub osoby zajmującej się obsługiwaniem interesów naszej firmy. Mamy do tego absolutnie prawo – zwłaszcza jeżeli księgowy staje się nierzetelny i popełnia błędy. Takie zachowanie to bezsprzecznie poważny sygnał dla naszej firmy, gdyż to właśnie ta osoba reprezentuje nas w urzędach, sporządza i potrzebne deklaracje i kompletuje całe rozliczenie podatkowe za dany okres. Trzeba pamiętać o tym, że mimo tego wszystkiego, to wyłącznie my odpowiadamy za to, co zostanie dostarczone do Urzędu Skarbowego. Na nic zdadzą się tłumaczenia o ewentualnych błędach w razie kontroli – to na naszych kieszeniach odbije się każda przyznana nam kara!

Czas na zmianę

Bezsprzecznie najlepszym momentem na zmianę księgowego lub też systemu księgowego na rozliczanie się samodzielne jest koniec danego okresu rozliczeniowego. Dzięki temu unikniemy wszelakich problemów z ciągłością operacji bez konieczności drastycznego zakończenia współpracy. Mamy dla was jeszcze jedną radę: zaplanujcie swoje kolejne ruchy. Zanim zerwiecie obowiązującą umowę, poszukajcie innego współpracownika w postaci innej firmy zajmującej się księgowością. Pamiętajcie również o zebraniu całej dokumentacji księgowej, bez której niemożliwe będzie dalsze działanie, niezależnie czy wolicie działać we współpracy, czy na własną rękę przy pomocy najróżniejszych programowi pokroju Taxomatic. Dzięki temu szybko wrócicie do stałego porządku w waszej firmie, a „nowy” pozna dokumentację w sposób dogłębny!

Podsumowanie

Jak więc widzicie, zmiana biura księgowego wcale nie jest czymś niezwykłym i zdarza się częściej, niż mogłoby się wydawać. Jeżeli wiec czujecie lub widzicie, że wasza księgowość nie jest prowadzona w sposób, jaki sobie zażyczycie, nie miejcie skrupułów, aby szukać zmiany! Gwarantujemy wam, nie pożałujecie tej decyzji!